Про Шенген візи - Візовий Центр КОНСУЛ

Перейти до змісту

Головне меню

Про Шенген візи

Колл-центр: +380950285733, +380968905405  
Ми працюємо по всій території України

Туристична віза.
Туристична віза дає право на короткострокове перебування на території обраної держави , якщо основною метою поїздки є туризм. Також дана віза видається , якщо у туриста є запрошення від громадянина приймаючої країни.
Термін дії такої візи зазвичай складає не більше двох- трьох тижнів. Видаються самостійно подорожуючим туристам або тур агентствам на групу туристів . Щоб оформити туристичну візу необхідно мати туристичний ваучер або заброньований номер у готелі. Цей тип віз не дає прав на довге перебування та працевлаштування в країні , куди відбувається поїздка.

Трудова або бізнес-віза
Ділова віза оформляється для осіб, що виїжджають з метою ділової поїздки або на запрошення іноземних партнерів. Цей тип віз дозволяє тимчасово перебувати в країні з метою ділової поїздки або відрядження. Бізнес-візи не дають права на працевлаштування або навчання під час поїздок. Ділові візи поділяються на кілька типів: однократні, дворазові і мультивізи.

Транзитна віза
Ця віза потрібна для транзитного проїзду через територію держави. Вона оформляється на короткий термін для перетину кордону при поїздці в іншу країну. Цей тип віз не дає прав на довге перебування в країні і роботу. Для оформлення транзитних віз більшість країн вимагають візу в іншу державу , в яку слідує подорожуючий, а також наявність квитків. Є одноразові і дворазові транзитні візи. У певних країнах цей тип віз необхідний навіть у разі посадки літака на дозаправку в аеропорту , коли людина не покидає літак.

Багаторазова віза (мультивіза)
Якщо ви збираєтеся відвідати якусь державу не один раз (наприклад , регулярні перельоти на переговори до ділових партнерів або ведення човникового бізнесу) , то в цьому випадку рекомендується отримати багаторазову візу ( мультивізу ) . Ця віза дозволяє протягом якогось часу (місяць , квартал , рік) відвідувати країну необмежену кількість разів. При цьому вам не дозволяється перебувати на території цієї країни довгий час , а саме: тривалість одного перебування не повинна перевищувати трьох місяців. Отримання цього виду віз досить непростий процес і займає набагато більше часу , ніж отримання туристичної або транзитної візи. В процесі оформлення потрібна більша кількість документів , список яких складається індивідуально кожним посольством .

Студентська віза
Для того щоб отримати студентську візу , крім звичайного набору документів необхідно надати підтвердження зарубіжного навчального закладу про те , що ви прийняті до учбового закладу на навчання. Крім цього , вас попросять пояснити , на які кошти ви плануєте жити і вчитися за кордоном. Відповідно, потрібно буде надати гарантійний лист від організації, яка Вас  спонсорує або довідку з банку про наявність необхідної суми для навчання та проживання в іноземній державі. Потрібно враховувати також те , що в багатьох країнах іноземним студентам заборонено працювати .

Робоча віза
Робочі візи видаються за запитом іноземних компаній, які наймають вас на роботу. Ці компанії повинні мати відповідний дозвіл своїх властей на наймання працівників з інших країн. Важливо: для отримання такого роду візи від вас буде потрібно велику кількість документів, включаючи довідки зі спеціальних медичних установ, а в деяких посольствах з вами проведуть співбесіду особисто.

Які бувають категорії віз?
Категорія A
Аеропортова транзитна віза. Видається тим, хто робить авіа переліт транзитом через країну Шенгенської групи. Така віза дає дозвіл на перебування на транзитній території зони аеропорту країни-учасниці, але не дає права переміщення всередині країни.
Цей тип візи не надається громадянам держав, що мають договір про безвізове перебування на території країн-учасниць Шенгенського договору.

Категорія B.
Транзитна віза,  дає її власнику право один, два або, як виняток, кілька разів пройти через територію однієї з держав-членів Шенгенської угоди по шляху проходження в третю державу, причому тривалість транзитного перебування не може перевищувати п'яти днів.
Цей тип візи не надається громадянам держав, що мають договір про безвізове перебування на території країн-учасниць Шенгенського договору.

Категорія С.
Туристична віза, дійсна для одного або декількох в'їздів, причому тривалість безперервного перебування або загальна тривалість кількох перебувань, починаючи з моменту першого в'їзду, не може перевищувати трьох місяців протягом півроку.
Цей тип візи не надається громадянам держав, що мають договір про безвізове перебування на території країн-учасниць Шенгенського договору.

Категорія D.
Національна віза D
Якщо Ви в загальному плануєте перебувати закордоном (під час однієї або декількох поїздок) понад 90 днів (мінімум 91 день) протягом півроку, рахуючи від дати першого в'їзду, то Вам необхідно подати заяву на отримання національної візи D.
Національна віза (D) дозволяє:
- Перебувати на території країни згідно часу перебування і терміну дії візи;
- Додатково переміщатися по території інших держав, що входять до Шенгенської зони, до трьох місяців протягом півроку.

Категорія С + D.
Віза, яка об'єднує в собі дві попередніх категорій. Така віза видається однією з Шенгенських держав для довгострокового перебування строком, що не перевищує 365 днів на території держави,що  видала візу. На додаток дозволяє її власникам знаходитися у всіх країнах Шенгенського договору протягом перших 3-х місяців з моменту видачі комбінованої візи.
Цей тип візи не надається громадянам держав, що мають договір про безвізове перебування на території країн-учасниць Шенгенського договору.
Крім цих типів віз в деяких, закріплених в Шенгенській конвенції, існують також інші типи віз, поява яких пов'язана з використанням гнучкості шенгенської системи.
На відвідування, яких країн має право володар шенгенської візи?
На сьогоднішній день шенгенська угода підписана такими країнами:Австрія, Бельгія, Угорщина, Німеччина, Греція, Данія, Італія, Іспанія, Ісландія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Франція, Фінляндія, Чехія, Швейцарія, Швеція та Естонія.
Шенгенський договір передбачає, що іноземний громадянин, отримавши шенгенську візу в консульстві однієї з країн-учасниць, має право вільного пересування всередині всієї зони шенгенського договору.
Існують два правила, які визначають, в консульство якої країни слід звернутися за візою:
а ) віза потрібно виробляти в посольстві тієї країни , яка є основною країною перебування . У рамках Шенгенської зони перевірити , де саме ви пробули найдовше , важко . Однак, наприклад , якщо ви в'їхали на територію Шенгенської зони в одній країні , а виїхали з іншої , то будьте готові підтвердити , що основною країною у вашому маршруті була саме та , яка видала візу. Для підтвердження найкраще згодяться виписки з готелів і транспортні квитки . Найчастіше доводити фактичність попередньої поїздки доводиться в Консульстві , коли ви наступного разу будете подавати  документи на візу. Тому якщо ваш маршрут може викликати у Консульства сумніви щодо того , чи дійсно країна , яка видала вам візу , була основною у вашій подорожі , для безпеки  зберігайте всі подібні документи до отримання наступної візи ;
б) в'їжджати до Шенгену бажано через ту країну, яка видала візу. Це необов'язкове правило, але спочатку до туриста, який все ж його «порушить», з пристрастю віднесуться  прикордонники, а потім і Консульство, коли ви прийдете за візою наступного разу (доведеться бути готовим доводити, що більшу частину поїздки ви провели в країні, що видала вам візу , а не в тій, чий штампи стоїть у вас в паспорті).

Причини відмов у візі та їх наслідки
Перше, що потрібно зробити, якщо отримано відмову, - встановити її причину. Той факт, що Консульства мають право не пояснювати причину відмови, дещо ускладнює справу.
Повертаючи паспорт без візи, консульство прикладає до нього папір, який виглядає приблизно так:
Підставою отриманого Вами негативного рішення про видачу візи є причина, яка вважається перешкодою у видачі візи (можуть бути декілька причин)

Вам відмовлено на в'їзд в країну:
відсутність дійсного документа, що дає право на перетин кордону; або термін дії документа, що дає право на перетин кордону, недостатній;
відсутність документів, що підтверджують мету та обставини запланованого перебування; або відомості у наданих документах недостатні чи нечіткі;
відсутність достатніх коштів для проживання з урахуванням як тривалості перебування, так і повернення в свою країну або проїзду в третю державу, куди заявник має право в'їзду, або відсутність можливості законним шляхом заробити ці кошти.
Відповідно до параграфу 2 статті 32 Закону про іноземних громадян представництво не має права повідомляти заявнику про підстави прийняття негативного рішення про видачу візи.
Крім того, в паспорт часто ставиться штамп "відмови", в якому в одному ряду стоять літери A, B, C, D, що вказують тип запитуваної візи, а в іншому - цифри 1, 2, 3, 4.
Отримавши відмову, ви маєте право на оскарження, однак на позитивний результат можна не розраховувати. Завантажені Консульства можуть відкладати запити на апеляцію місяцями. Але, навіть добившись зустрічі з Консулом, ви навряд чи доведете, що відмова була несправедливою. Так що апеляція - це марна трата часу. Набагато дієвіше і надійніше самостійно усунути причину відмови і заново подати документи на візу.

Анулювання візи
У разі, якщо у Вас вже є діюча шенгенська мультивіза однієї країни (наприклад, Франції), а Вам необхідно поїхати в іншу країну Шенгену (наприклад, Португалію) на тривалий термін, який, ймовірно, перекриє допустиму кількість днів перебування у Франції по французькій візі, то необхідно анулювати французьку візу і отримати португальську. Це робиться для того, щоб дотриматись правила, яке вимагає, щоб віза була видана країною основного перебування.

Можливі непорозуміння на кордоні
Шенгенські правила написані досить не чітко, і деякі пункти (наприклад, про основну країну перебування, про кількість днів у півріччі і підрахунку півріч) можна трактувати по-різному. Кожне Консульство вибирає для себе ту тактику, яка йому зручна. Однак тактика консульства може не збігатися з думкою прикордонників - а саме вони вирішують, пускати Вас в країну чи ні. Нагадаємо: наявність візи в паспорті не гарантує в'їзд.
Найчастіше проблеми на кордоні виникають з річними і більш тривалими мультивізами . Відомі випадки , коли прикордонник не знав , що кількість днів перебування у річній візі вказується на півроку , і вважав , що подорожуючий вже давно вичерпав свій ліміт днів , а тому не має права на черговий в'їзд до Шенгену . Буває , що прикордонники наполягають на тому , що на стику півріч у річній візі подорожуючий зобов'язаний виїхати з Шенгену і лише з початком нового півріччя повернутися назад. Може допомогти спроба звернутися до старшого по зміні, проте відомі випадки , коли подорожуючих в результаті подібних непорозумінь таки не пускали в країну.

Новий візовий кодекс шенгенської зони
"Досі дітей вписували у паспорт батьків, і ставилася одна віза. Відтепер такої можливості не буде. Якщо в паспорті дорослого вписано двоє дітей, і всі троє хочуть візу, у паспорті має бути 6 вільних сторінок" ...
З 5 квітня 2010 року набуває чинності новий візовий кодекс, який Європейський Парламент та Рада Євросоюзу ухвалили 13 липня 2009 (наказ № 810/2009/ЕК "Про створення нового візового кодексу"). За новим кодексом, як кажуть західні дипломати, начебто спрощується система отримання шенгенських віз і Європа стає ближчою до України.
Консульські дипломати трьох країн - Угорщини, Словаччини та Чехії - на спільній прес-конференції в Ужгороді спробували пояснити широкій громадськості нововведення.
"Європейський Союз з великими надіями і симпатіями дивиться на нову українську владу, - відзначив перший заступник генерального консула Угорщини в Ужгороді Томаш Віціан. - Євросоюз зацікавлений у тому, щоб при можливості скасувати візовий режим з Україною. Європарламент ухвалив рішення, згідно з яким вводяться нові умови видачі шенгенських віз. Відтепер система працюватиме краще. Україна також повинна зробити певні кроки назустріч, насамперед удосконалити своє законодавство ".
За словами угорського дипломата , за наявності політичної волі Україна за рік може прийняти ті 30 - 40 законів , які необхідні , щоб повністю скасувати візовий режим. Для цього в першу чергу слід прийняти закон " Про захист персональних даних" , без якого не можна запроваджувати паспорти з біометричними ідентифікаційними даними , також ідеться про міграційне законодавство , про охорону державного кордону. " Після низки таких кроків і знову ж , за наявності політичної волі , можна за рік усе це зробити і тоді вже переходити до конструктивного діалогу про скасування візового режиму".
Найбільш принципові  зміни відкладаються на майбутнє.
Про нововведення , які очікують українців з набуттям чинності нового візового кодексу , розповів провідний консул Генерального консульства Угорської Республіки в Ужгороді Атілла Нодь . З його слів , найбільш принциповою зміною є взяття на облік в системі візової інформації біометричних ідентифікаторів . Це означає , що кожен заявник - це стосується і осіб , які подорожують через акредитовані туристичні фірми , - повинен з'явитися в консульство бодай один раз з метою фіксації його відбитків пальців. Правда , як заявили консули Угорської республіки , ця вимога кодексу в угорських представництвах України поки що не реалізується, тобто реєстрація заяв і надалі проводитиметься без біометричних ідентифікаторів . Те ж саме сказали і генеральний консул Словацької Республіки в Ужгороді Маріян Сладічек та генеральний консул Чеської Республіки у Львові Давід Павліта : ці країни також поки що відмовилися від вимог щодо біометричних даних. За словами Нодя , крім цього , в Україні не будуть діяти деякі новації з кодексу через Угоду між Україною та ЄС про спрощення візового режиму. Отже, не змінюється пакет документів , який необхідно подати для отримання віз різних типів , консульські збори та звільнення від сплати консульського збору , а також інші пільги.

"Продовжені" паспорти не прийматимуться
Закордонний паспорт, прийматиметься консульствами лише в тому випадку, якщо він був виданий у попередні 10 років, паспорти, термін дійсності яких був продовжений, не будуть прийматися.

Дитині - окрема віза
Для неповнолітньої дитини , яка вписана в паспорт батька чи матері , також відкривається окрема віза - тобто для дітей також потрібно буде подавати окремий пакет документів і візову анкету. "Досі дітей вписували у візу батьків і видавалася одна віза . Відтепер така можливість припиняється", - уточнив консул . Відповідно на кожну особу , яка вписана в закордонний паспорт , має бути відведено дві порожні сторінки в паспорті. "Тобто , якщо в закордонному паспорті дорослої особи вписано двоє дітей , і всі троє бажають отримати візу , у паспорті має бути шість порожніх сторінок"

Право на інформацію
Ще одна вагома новація : відтепер про відмову у видачі візи консульська установа зобов'язана повідомити заявника в письмовій формі на фірмовому бланку. "Це вагомий прогрес , новий шенгенський кодекс дозволяє заявникові отримати інформацію про причину відмови у видачі візи. Це важливо , тому що люди зможуть підготувати відповідні документи і додати їх для отримання візи. Правда , ми будемо поширювати це право на інформацію поки що лише на членів сімей громадян європейського простору та ще на окремі категорії осіб . Для решти громадян інформацію будемо надавати з наступного року - з 5 квітня 2011 року " .

Оригінал страховки, свіжі фотографії
У майбутньому не будуть прийматися копії медичної страховки - лише оригінал. "У майбутньому консульство також вимагатиме, щоб фотографія, яка додається до анкети, була виготовлена ​​не більше 6 місяців тому. Бо іноді приходить людина літнього віку й надає фото, де йому 18", - спробував пожартувати словацький ген консул.
... Консули також наголосили, що процес оформлення візи розпочинається після оплати консульського збору. Відповідно, за Угодою між Україною та ЄС про спрощення візового режиму, десятиденний термін оформлення відраховується з моменту оплати. В "обґрунтованих випадках" консульство може продовжити розгляд заяви до 30 календарних днів, а в окремих випадках і до 60.
Словацька ген консул пояснив ще таке: якщо людині видається віза тривалістю більш ніж на 6 місяців, то йому автоматично надається право довготривалого перебування - 90 днів. Консули також запевнили, що інформація про нововведення з'явиться у всіх Консульствах, нові форми заяви уже з 5 квітня отримуватимуть усі українські заявники, їх також можна буде роздрукувати з офіційних сайтів консульських підрозділів.

Назад до змісту | Назад до головного меню